Viola Szandra

Viola Szandra

A szentesi származású Viola Szandra A Pázmány Péter Katolikus Egyetem magyar-kommunikáció-filozófia-pedagógia szakán diplomázott köztársasági ösztöndíjas hallgatóként. Első verseskötete 2008-ban jelent meg Léleksztriptíz címmel. 2014-ben jelent meg Testreszabás című verseskötete, 2020-ban pedig Használt fényforrások című kötete. Jelenleg a Hajnal öröksége című ifjúsági regénytetralógián dolgozik, melyben a magyar néphit, népi mitológia és hagyományok  fantasy-köntösbe emelt, jellegzetes elemeit szeretné a kamasz korosztállyal megismertetni, valamint hazaszeretetre és az olvasás szeretetére nevelni a fiatalabbakat. A tetralógia első könyve 2023-ban jelent meg A Világfa kilenc ága címmel, a  második könyv pedig 2024 őszén látott napvilágot és A hetedik Égbolt címet viseli.

Versei, recenziói, színházi és tánckritikái jelentek meg többek között a Magyar Nemzet, Magyar Napló, az Irodalmi Jelen, a Pannonhalmi Szemle, a Hitel, a Vigilia, a Győri Műhely, a Könyvhét, a Napút, a Nyugat Most, a Kortárs, a Szcenárium, a Magyar Teátrum, a Magyar Idők, a és a Táncélet hasábjain.

2013-ban ő képviselte országunkat Bakuban a 20 ország részvételével megrendezett Nemzetközi Költőnők Konferenciáján. 2015-ben a Magyar PEN Club és a Janus Pannonius Költészeti Nagydíj Alapítvány ösztöndíjának köszönhetően Janus Pannonius költeményeinek filozófiai hátterét vizsgálta, valamint a művek továbbélésének kortárs értelmezhetőségi kereteit tágította. 2012-ben és 2016-ban  és 2021-ben NKA alkotói ösztöndíjat nyert.  2020-ban Móricz Zsigmond alkotói ösztöndíjaban részesült, 2021-ben elnyerte az Irodalmi Jelen Költészeti díját. 2022 és 2024 között Oláh János szerkesztői ösztöndíjban részesült.

Viola Szandra nem csupán saját alkotásait állítja a művészet szolgálatába, szerkesztőként, műsorvezetőként és kulturális újságíróként, valamint irodalomnépszerűsítő kampányai által is sokat tesz tehetséges kortársai segítéséért, az értékek felkutatásáért és megmutatásáért.  A Karc FM-en, majd a HírFM-en futó, Poétikon című rádiós műsorában az ifjú tehetségek is bemutatkozhatnak, de a műsor arra is alkalmat kínál, hogy évfordulókra, klasszikusokra emlékezzenek. 2024-től a műsor megújult formában videocastként is elérhető a Magyar Nemzet Videa-csatornáján.

2017-ben, az Ünnepi Könyvhéten útjára indította a „Viselj verset!” költészetnépszerűsítő kampányt is: ezúttal egyedi, ideiglenes tetováláskollekciót tervezett, melyet kortárs költők idézeteiből állított össze. A későbbiekben versékszereket és vers idézettel ellátott maszkokat is készített, hogy ezzel minél szélesebb érdeklődési körben hangsúlyozza az irodalom fontosságát, naprakészségét. Viola Szandra indította útjára 2014-ben a verskarácsonyfaállítás hagyományát is, amelyben évről évre egy jótékony célt kapcsol össze az olvasás népszerűsítésével.

2017 és 2022 között a KMTG Előretolt Helyőrség Íróakadémia  ösztöndíjasa volt. 2024-től a Színház -és Filmművészeti Egyetem öszöndíjas doktorandusza Művészettudomány szakon.